Idag är det fredag och det är mindre än en vecka kvar till julafton. Men vi smygstartar faktiskt imorgon med julfirande hos pappa, det ska bli väldigt mysigt. Och till jul är det ju en bunt av rätter som bara måste finnas på julbordet. Det skiljer sig från släkt till släkt och alla har sina favoriter. Men en sak som jag tror att de allra, allra flesta har är någon form av sill. Och på vårt julbord är det ofta blandat med hemgjord och någon färdigköpt. Jag gillar att göra egen sill men jag utgår alltid från 5-minuters sill, det är så smidigt. Ofta gör jag en krämig och en klar och så även i år. Fänkålssillen hittade jag recept på här och den blev väldigt god. Men generellt sett gillar jag krämiga sillar bättre och så även här, saffranssillen blev sååå god!
Saffranssill med äpple
Ingredienser
2 förp 5-minuterssill (á 420 g)
2 dl gräddfil
1 dl créme fraiche
2 dl majonnäs
3 salladslökar
1 äpple
2 paket saffran (à 0,5 g)
Gör såhär
Strimla salladslöken. Kärna ur äpplet och skär i små tärningar. Blanda gräddfil, majonnäs, salladslök, äpple, saffran och cayennepeppar och krydda med salt och svartpeppar. Skär sillfiléerna i mindre bitar och vänd ner dem i såsen.
Låt sillen stå och dra några timmar, eller helst över natten, innan den serveras.
Fänkålssill med chili
Ingredienser
2 frp 5-minuterssill (á 420 g)
1 röd chili
1 liten/0,5 stor fänkål
0,5 tsk dillfrö
Gör såhär
Häll av spadet från sillen i en skål. Skiva chilin tunt och behåll kärnorna. Strimla fänkålen fint. Skär sillen i bitar. Varva sill, chili, fänkål och dillfrön i en burk och häll över lagen. Låt sillen stå i kylen över natten innan du serverar.