Igår var det 50-årsfest för Davids faster och det var riktigt bra drag. Vi åt jättegod mat som tyvärr inte fångades på bild men det var marockanskt buffé med olika röror och tangine. Sådan mat borde man äta oftare! Efter middagen blev det dans och vi kom i säng vid två inatt så vi är lite småsega idag.
Dagens recept var något vi åt i fredags då vi hade riktig myskväll med drinkar, god mat och film hemma hos mamma och Staffan. Vi såg på Escape plan som jag tyckte var riktigt bra och spännande, rekommenderas! Till filmen åt vi brakmiddag som krävde en hungrig mage och det blir dundersupergott! Vi fick inspiration från veckans mästerkockprogram, nämligen club sandwich som vi gjorde om lite grann efter tycke och smak.
Club sandwich med pommes och currymajonäs (4 port)
Ingredienser
Majonnäs:
4 äggulor
5 dl rapsolja
3 tsk vinäger
1 msk persilja
1 msk curry
2 krm sambal oelek
Kyckling:
400 g kycklingfilé
4 msk dijonsenap
1 näve färsk timjan
1 tsk citronpeppar
1 msk citronolivolja
Pommes:
4 port potatisar
2 pkt bacon
2 tomater
Salladsblad
1 rödlök
12 skivor bröd
Gör såhär
Kyckling: Sätt på ugnen på 250 grader. Blanda dijonsenap, färsk hackad timjan, citronpeppar och citronolivolja. Pensla kycklingen med marinaden och lägg i en ugnssäker form. Ställ in i ugnen och låt nå en innertemperatur på 67 grader. Låt vila innan du skär filéerna i skivor.
Majonnäs: Lägg äggulorna i en skål och häll droppvis ner oljan medan du vispar. Mot slutet kan oljan hällas i en fin stråle under vispning. När du vispat i all olja kan du tillsätta vinäger, hackad persilja, curry och sambal oelek. Smaka av med salt och svartpeppar. Om du tycker majonäs är för tjock kan du vispa i lite kallt vatten till önskad konsistens.
Pommes: Skär potatisen i pommesbitar och lägg på en plåt med olivolja. Krydda med salt och svartpeppar och kör in i ugnen tills de är mjuka i mitten och fått fin färg, ca 30 minuter.
Stek bröden i en stekpanna med mycket smör.
Halvera baconskivorna och knaperstek i panna. Lägg sedan på tallrik med hushållspapper.
Skär tomaten i skivor. Skala och strimla löken i ringar.
Ihopbyggandet: Ta en brödskiva och bred på majonäs, lägg på sallad, tomat och rödlök. Lägg på några skivor kyckling och bacon innan du lägger på nästa brödskiva som du smort med majonäs på båda sidor. Lägg på all topping och avsluta med en brödskiva smord med majonäs på ena sidan.
Stick igenom en grillpinne. Servera med extra majonäs och pommes.
Mm, club sandwich blev jag så sugen på när de lagade det på Mästerkocken i veckan. Gott!
Ser minst lika goda ut som Mästerkockarnas!! Jag blev också sugen – i synnerhet på currymajonnäsen.
Ja, vi kunde inte hålla oss, och det var lika gott som det ser ut 🙂
Tack! Det blev dundergott! Och majonäsen kommer jag göra fler gånger, tror t ex den passar utmärkt till fisk 🙂
Och här är ännu en som skrev upp detta på middagslistan förra veckan!
🙂
Haha! Många som hade glömt bort denna goding låter det som. Tur att vi alla blev inspirerade!