Igår var det fest för hela slanten. Var förbi en sväng hos pappas sambo Marie som fyllt år. Så vi hann dit en snabbis och ta en fördrink och mingla lite innan vi åkte vidare till 25-årsfest i Bromma. Där var det uppdukat långbord i partytält och vi bjöds på fördrink, god buffé, roliga lekar och mycket trevligt sällskap. Vi drog vidare ut på Patricia och hade en helkväll med drinkar och dans.
Så idag blir det ett lite sent frukosttips och det blir ännu en davosgröt. Denna gång serverade jag den med röda- och svarta vinbär som var sådär riktigt syrliga och goda. Mums!
Davosgröt med röda och svarta vinbär (1 port)
Ingredienser
1 dl havregryn
1 dl yoghurt
1 dl mjölk
2 tsk chiafrön
2 msk vinbärscurd
1 krm vaniljpulver
Vinbär
Gör såhär
Rör ihop yoghurt, mjölk, havregryn, chiafrön, vinbärscurd och vaniljpulver i en skål. Täck med plastfolie och ställ i kylen över natten. Ta fram på morgonen och toppa med vinbär.
Lämna ett svar