Valborgsfirandet är över och idag visar sig vårvädret från sin allra bästa sida. Snart tänkte vi ta en promenad i solskenet och ikväll planeras eventuell grillpremiär. Resten av dagen kommer att bestå av packning och lite annat fix inför helgen på Öland. Jag och AC ska dit och slappa och skriva uppsats, kommer bli helt underbart!
 
Här kommer ett enkelt recept som passar perfekt till vardagsmiddag som sköter sig själv i ugnen; Fläskpannaka med syrliga lingon och stekt bacon.

 

Fläskpannkaka med lingon (4 port)

Ingredienser
4 ägg
1 tsk salt
3 dl vetemjöl
8 dl mjölk
300 g tärnad bacon
Tärnad bacon
Lingonsylt
Gör såhär
Sätt ugnen på 175 grader. Häll hälften av mjölken i en skål. Vispa ner mjöl och salt till en jämn smet. Häll i resten av mjölken. Vispa sist ner äggen. Bryn baconet i en stekpanna och häll i dem på en smord plåt. Häll över smeten och grädda i mitten av ugnen ca 45 min. Servera med bacon och lingon.

Inga svar än

Lämna ett svar

Din e-post kommer inte att synas

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

wrapcb-footer-b