En veckas bloggpaus blev det. Som ni säkert förstår så har lillasyster anlänt. Vi åkte in till förlossningen tidigt måndag morgon och efter 29 minuter kom hon. En längre förlossningsberättelse kommer att komma längre fram men vi fick i alla fall vara kvar lite längre på BB-hotellet så hon fick gulsot och behövde sola och få bättre värden innan det var dags för hemgång. Nu mår hon fint och den gula färgen har försvunnit. Så skönt!
Så den 11 juni kl 4.14 föddes vår dotter. 51 cm lång och 3420 g. En alldeles bedårande lite tjej som fått namnet Mila.
Och nu är det ju måndag igen så jag tänkte ge er ett nytt vegetariskt recept och sen hoppas jag på att komma igång med lite inlägg igen. För ett tag sedan när jag hade planerat ett långkok för ett samarbete så blev det ändrade planer. Efter att jag insåg att jag borde komplettera med lite mer potatis till receptet (och jag orkade verkligen inte handla) och samtidigt så hade David muttrat lite över att han inte fick grilla när det var så fint väder. Så jag styrde helt enkelt om planerna och kollade vad vi hade hemma som kunde bli en grillmiddag. Då är ju halloumi grymt att ha hemma. Så det blev simpla halloumiburgare med grillad paprika och hummus istället för annan hamburgerdressing. Och så lite potatisklyftor till. Det behöver inte vara svårare än så.
Halloumiburgare med grillad paprika och hummus (2 port)
Ingredienser
200 g halloumi
2 dl hummus
1 röd paprika
Några gurkskivor
4 brödskivor
2 port potatis
Gör såhär
Sätt på ugnen på 225 grader. Skär potatisen i klyftor och lägg i en ugnssäker form och ringla över olivolja. Krydda med salt och svartpeppar och sätt in i ugnen ca 30 minuter tills de är mjuka inuti och fin färg utanpå.
Skär halloumin i två tjocka skivor. Kärna ur paprikan och skär i breda strimlor. Skär gurkan i skivor. Grilla halloumin och paprikan så den får fin färg.
Bred på hummus på båda bröden (gärna grillade/rostade) och bygg ihop burgaren och servera med den rostade potatisen.