Fettisdagen närmar sig med stormsteg och semmelälskare som jag är så gillar jag att göra nya recept med grundsmakerna mandel, kardemumma och vanilj. Jag har tidigare gjort en semmelgröt men nu ville jag såklart testa en variant med de mixade havregrynen. Och denna mandelgröt blev så god! Jag hade både mandelmjöl och havremjöl i gröten och sen toppade jag den med en klick vaniljyoghurt och hackade mandlar. Barnen älskade den och vi kommer absolut göra den igen! Eftersom vi försöker undvika socker så smaksatte jag enkelt vanlig turkisk yoghurt med vaniljpulver. Det funkar utmärkt till både gröt och pannkakor!
Som ni vet är jag en riktig frukostälskare och det är roligt att göra nya grötvarianter. På vardagarna äter jag samma frukost i form av grön smoothie och ibland ett kokt ägg men på helgen då blir det gröt, yoghurt, stekt ägg, äggröra, mackor och annat gott. Det är lyxigt och barnen gillar “lyxiga” helgfrukostar. Deras favorit är bananpannkakor med bär eller äppelmos. Så roligt att de verkligen uppskattar goda frukostar som man lägger lite extra tid på.
Mandelgröt med vaniljyoghurt (2 port)
Ingredienser
1 dl havremjöl (glutenfritt)
1 dl mandelmjöl
3 dl mandelmjölk
2 tsk kardemumma
0,5 tsk salt
Turkisk yoghurt (ev. vegansk)
Vaniljpulver
Sötmandlar
Valfri mjölk
Gör såhär
Lägg havremjöl, mandelmjöl, mandelmjölk, kardemumma och salt i en kastrull. Låt koka upp under omrörning och puttra så den tjocknar.
Rör ihop yoghurt med vaniljpulver och eventuellt lite honung. Lägg en klick å gröten och toppa med hackade mandlar.
Fler recept med temat semla:
TAck ser så gott ut, samt en ny grötvariant
Ja, det kan man aldrig få nog av 😉 Tack!