Här kommer årets nya sillrecept! Vi hade ju första julaftonen i söndags och då hade jag gjort iordning dessa innan. Jag gillar både klara och krämiga sillar så det blev en av varje. En klar purjolökssill med citron och dill samt en krämig clementinsill med sambal oelek och salladslök. Ja, jag gillar citrusfrukter! 😉 Båda sorterna blev väldigt goda!
Clementinsill med sting
Ingredienser
1 frp 5-minuterssill (420 g)
1,5 clementin
2 salladslökar
2 dl creme fraiche
0,5 tsk sambal oelek
Gör såhär
Häll av lagen från sillen. Skär i mindre bitar. Cesta clementinen och skala och skär klyftorna i små bitar. Strimla salladslöken. Blanda ihop créme fraiche med cest och bitar från clementinen, salladslöken och sambal (ta lite i taget beroende på hur stark du vill ha den). Krydda med svartpeppar. Rör sedan ner sillen och förvara i en burk i kylen.
Purjolökssill med dill och citron
Ingredienser
1 frp 5-minuterssill (420 g)
15 cm purjolök
1 citron
2 kvistar dill
1,5 tsk dillfrön
Gör såhär
Häll av sillen och spara spadet. Skär sillen i bitar. Skölj purjolöken och strimla fint. Skala av det yttersta (gula) skalet på citronen och skär i strimlor. Finhacka dillen. Varva sill med purjolök, citron, dill och dillfrön i en burk och avsluta med att fylla upp med spad.
Ställ i kylen minst 1 dygn innan servering.
This Article was mentioned on sandracallermo.se
This Article was mentioned on sandracallermo.se