Idag åker David Vasaloppet (öppet spår) så jag och Noel passar på att hänga lite hemma hos mamma och Staffan. Sov här inatt och idag blir det lite träning, bloggfix och en del soffmys <3 Här kommer söndagslistan!
Veckan som gått: Veckan började på bästa sätt när jag träffade min fina vän Maria och blev bjuden på restaurang. Vi hade en toppenmysig kväll och Noel var på sitt bästa humör. Veckan fortsatte sedan med babymassage, middag hos svärföräldrarna, träning, långpromenader och annat härligt. I fredags hade vi datenight med middag och bio medan Noel var hos min syster med familj. Det gick galant och vi hade det toppenmysigt! Igår fortsatte det med babysim och sedan födelsedagskalas hemma hos pappa. Mycket trevligt!
Veckans bästa frukost: Det måste ju bli semmelgröten från i torsdags. Längre ner i det här inlägget hittar du en till semmelfrukost och nu i veckan blir det en till frukost med smak av semla <3
Veckans bästa: Helt klart datenighten i fredags. Så mysigt att bara var vi två och prata i lugn och ro och sen kolla bio. Kvalitetstid på hög nivå!
Veckans träning: Testade ett nytt pass på Friskis i veckan, deras gympa medel och det var riktigt bra. Träningsvärk och så! Sen har det blivit en del träning hemma och såklart långa barnvagnspromenader.
Veckans inspiration: Nu i veckan publicerade Annie detta inlägg fyllt med vegetariska och veganska recept innehållandes baljväxter. Så mycket gott och riktigt inspirerande! För dig som vill ha massor av ärlig vegetarisk inspiration så kan jag varmt rekommendera Vegokäk, sååå mycket gott!
Veckans bonusrecept: Här kommer ännu ett mumsigt frukostrecept med smak av semla. Rostad mandelmassa är magiskt gott och perfekt topping till denna vaniljchiapudding.

Vaniljchiapudding med kardemumma och rostad mandelmassa
Ingredienser
3 msk chiafrön
1,5 dl mandelmjölk
1 msk vispgrädde
1-2 tsk vaniljsocker
1-2 tsk kardemumma
25 g mandelmassa
Gör såhär
Blanda chiafrön, mandelmjölk, vispgrädde, vaniljsocker och kardemumma i en skål. Rör om och ställ i kylen 20 minuter och rör sedan om en gång och låt stå kallt över natten.
Sätt ugnen på 225 grader. Grovriv mandelmassan på en bakplåt med bakplåtspapper. Rosta mitt i ugnen ca 3-4 minuter.
Toppa chiapuddingen med rostad mandelmassa.
This Article was mentioned on sandracallermo.se
This Article was mentioned on sandracallermo.se
This Article was mentioned on sandracallermo.se
This Article was mentioned on sandracallermo.se
This Article was mentioned on sandracallermo.se
This Article was mentioned on sandracallermo.se