Idag bär det av! Om några timmar åker vi mot Arlanda och nu ska vi packa ner allt det där sista. Men först, söndagslistan!
Veckan som gått: Den här veckan har det varit fullt upp med att förbereda allt inför resan vilket innebär packa, beställa/köpa det sista, umgås med familj och vänner och se till att alla har fått sin dos av Noel innan han flyr landet i 2 veckor. Så ser i alla fall hans mor- och farföräldrar på det 😉 Så förhoppningsvis är alla nöjda och glada och vi känner oss så redo för semester. Sen har vi såklart hunnit med lite öppna förskolan, promenader, träning och goda middagar.
Veckans bästa frukost: Häromdagen åt jag en riktigt god frukost i form av overnight oats som jag gjorde på havredryck, havregryn, vaniljpulver och jordnötssmör. Den lät jag stå över natten och sen toppade jag den med banan, lite mer jordnötssmör och röda vinbär. Men när jag hade piffat klart frukosten och den var redo att fotas så ramlade Noel omkull och slog sig lite i ett krypförsök så han behövde kramas en stund och när jag kom tillbaka till köket hade vinbären gett ifrån sig vätska och det hade runnit ut över hela så det blev ingen bild. Men testa gärna overnight oats!
Veckans bästa: I måndags hade vi playdate med min vän Maria och hennes Theo samt min syrra med lilla Moa. Vi sågs hemma och det blev fika, jättegod mat (se Instagram) och massa lek med barnen såklart. Mer sånt tack!
Veckans träning: Den här veckan blev det många promenader och ännu ett nytt pass på Friskis. Det blev core denna vecka och det var tyvärr ingen hit. Helt okej men jag vill känns mig slut efteråt och ha lite mer tempo. Nej.. då föredrar jag powerhour!
Veckans inspiration: Lite inredningstips för småbarnsföräldrar. Vi har gjort en lekhörna till Noel. Idén fick jag från Maria som har en liknande till sin son och hon har även köpt barnsäkra speglar som man sätter upp på väggen med dubbelhäftande tejp. Det ska vi köpa efter Florida! Nu sitter ju Noel själv och vill gärna plocka med leksaker och då passade vi på att göra en lekhörna i vardagsrummet. Det här är inget stort projekt men så bra att ha ett avsett ställa där han har sina saker och kan roa sig själv. Vi köpte helt enkelt en tjock, mysig matta och så la vi dit stora gosedjur, massa leksaker och lite kuddar. Precis bredvid står saccosäcken så man själv kan sitta lite bekvämt och vara med i leken. Perfekt!
Veckans bonusrecept: I vecka gjorde jag en fruktpuré till Noel som blev så god att jag själv gärna hade toppat min frukostgröt med den. Tänk att äpple, aprikos och hallon kan bli så gott.
Äppelpure med aprikos och hallon
Ingredienser
150 g torkade aprikoser
4 äpplen
100 g hallon
0,5 dl neutral olja
Gör såhär
Lägg aprikoserna i en skål och fyll upp med vatten så det täcker. Låt stå några timmar i blöt, gärna över natten. Kärna ur äpplena och hacka de och lägg i en kastrull. Häll på en del av aprikosspadet och låt koka tills äpplena är mjuka. Ha sedan i de svällda aprikoserna samt hallon och mixa slätt. Rör ner oljan och fördela i iskubsformar och frys in.