Här hemma jobbar vi snabba luncher just nu. Det blir ofta rester och annars står pasta högt upp på listan. Tortellini är perfekt då det är lite matigare och går snabbt att göra lite roligare med det man har hemma i kylen. Det är skönt på sommaren också att slippa stå inne och laga lunch på dagarna när man vill vara ute och leka. Här blev det en tortellini med färskost, tomat och spenat. Svårare än så behöver det inte vara!
Tortellini med färskost och spenat (2 port)
Ingredienser
2 port osttortellini
100 g färskost
50 g spenat
10 körsbärstomater
Gör såhär
Koka tortellinin enligt anvisning. Skär tomaterna i kvartar. Häll sedan av vattnet och blanda tortellinin med färskost, spenat och tomater. Krydda med salt och svartpeppar.
Letar du efter recept på en snabb lunch? Här hittar du pasta, soppa, bakad potatis, omelett, sallad och mycket annat. Smaklig spis!