I samarbete med Rabble
Idag den 1 februari är det vegetariska dagen. Och när jag läst lite om detta har jag även fått fram att det är vegetariska världsdagen 1 oktober så det råder säkerligen delade meningar om vilken som bör ”firas”. Men varför inte uppmärksamma båda? Det är ju helt rätt i tiden att äta mer vegetariskt och välja bort kött åtminstone någon dag i veckan för att istället välja vegetariska proteinalternativ. Här på bloggen publicerar jag som ni vet ett nytt vegetarisk recept varje måndag och har gjort det nästan från bloggens start och det har resulterat i att jag nu har 241 recept under kategorin veckans vegetariska. Häftigt! Så inspiration finns det gott om här på bloggen.
Jag gillar verkligen vegetarisk mat och jag föredrar att laga min från grunden. Även om jag inte själv köper de vegetariska halvfabrikaten som finns i kyl- och frysdisken så tycker jag det är toppen att dessa finns och att utbudet ökar. Jag är med på att alla inte prioriterar eller hinner laga all mat från grunden och då bör det finnas vettiga, snabba alternativ. Det jag tycker man ska tänka på när man lagar vegetarisk mat är att ha någon proteinkälla så man blir ordentligt mätt; det kan t ex vara ost, ägg, bönor eller linser mm. Och för dig som behöver lite hjälp på vägen att komma igång med de vegetariska middagarna har jag ett tips. Det är nämligen så att Rabble har just nu ett erbjudande där du som ny kund har chansen att få Mathem vegokasse för 229 kr (ordinariepris 629 kr) om du tecknar ett abonnemang. Erbjudandet gäller till 1 mars och du kan läsa mer om erbjudandet på länken och sen får du använda Rabble-appen för att utnyttja det. För dig som inte hört talas om Rabble tidigare så kan jag berätta att de har massor av superbra rabattkoder och kampanjer både på nätet och i appen. Det finns erbjudanden från många olika butiker och det kan handla om kläder, barnprylar, mat, elektronik mm. Ett smidigt sätt att spara lite pengar när man ändå ska handla. Tips tips!
Men innan ni klickar er vidare för att läsa mer om matkasseerbjudandet tycker jag ni ska kika på det här. Det är nämligen ett vegetariskt recept som jag publicerat tidigare på bloggen men som jag tycker är så gott att jag vill påminna er om det. Vi älskar ju burgare här hemma så ibland gör vi olika vegetariska varianter och denna är gjord på svarta och vita bönor. Mycket gott! En schysst vegetarisk middag som passar bra även till helgen. Varsågoda!
Bönburgare med majs och fetaostyoghurt (6 port)
Ingredienser
1 gul lök
2 vitlöksklyftor
1 röd chili
2 förp kokta svarta bönor (á ca 400 g)
1 förp kokta stora vita bönor (á ca 400 g)
1 ägg
3 dl riven ost
2 dl majs
En rejäl näve persilja
Fetaostyoghurt:
2 dl turkisk yoghurt
150 g fetaost
1 rejäl näve färsk oregano
2 tomater
1 rödlök
6 hamburgerbröd
Sallad
Avokado
6 port potatis
Gör såhär
Sätt ugnen på 200 grader.
Skär potatisen i klyftor och lägg på en plåt med bakplåtspapper, Ringa över olja och krydda med salt och svartpeppar. Sätt in i ugnen ca 40 minuter (10 minuter innan burgarna).
Lägg de avsköljda bönorna och den avrunna majsen i en bunke och mosa grovt med gaffel eller ballongvisp.
Skala och finhacka lök och vitlök. Dela, kärna ur och finhacka chilin. Hetta upp lite olja i en stekpanna och fräs lök, vitlök och chili någon minut så det blir mjukt. Lägg sedan i bunken tillsammans med ägg, persilja och riven ost. Krydda med salt och svartpeppar.
Forma sedan till 6 burgare och lägg på en plåt med bakplåtspapper och sätt in i ugnen ca 25-30 minuter. När de är klara, låt svalna lite på plåten innan du serverar så håller de ihop bättre.
Blanda smulad fetaost med yoghurt. Finhacka oreganon och blanda i tillsammans med salt, svartpeppar och cayennepeppar.
Skala och strimla rödlök. Skiva tomaterna. Riv salladen i lagom stora bitar. Skiva avokadon.
Lämna ett svar